Rozliczenia między uczestnikami konsorcjum nie podlegają VAT
Rozliczenia pomiędzy uczestnikami wspólnego przedsięwzięcia mają charakter wewnętrzny i nie mogą być same przez się potraktowane jako czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeśli równocześnie nie towarzyszy im świadczenie usługi.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 28 stycznia 2021 r. (I FSK 1685/20).
Skarżąca spółka oraz agent są podmiotami należącymi do tej samej grupy kapitałowej. Podatnik jest właścicielem i operatorem porównywarki internetowej. Agent jest natomiast pośrednikiem ubezpieczeniowym, który pośredniczy w zawieraniu umów ubezpieczenia pomiędzy zakładami ubezpieczeń oraz klientami. Spółka oraz agent planują zacząć współpracę w formie konsorcjum. Wspólne przedsięwzięcie umożliwi agentowi oferowanie na platformie internetowej usług ubezpieczeniowych zakładów, z którymi współpracuje. W związku ze współpracą w ramach konsorcjum, operator oraz agent będą dzielić się prowizją należną od zakładów ubezpieczeń z tytułu sprzedaży ubezpieczeń, które nastąpiły za pośrednictwem platformy internetowej prowadzonej przez operatora. W ocenie spółki (Podatnika) wskazana współpraca nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT, ponieważ spółka nie będzie świadczyć usług na rzecz agenta i nie otrzyma z tego tytułu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta